W październiku odbyła się kolejna, już XIII edycja Warsztatów Evisa. W tym roku warsztaty zostały zorganizowane w Swolszewicach Małych nad Jeziorem Sulejowskim (6 – 9 października 2015 r.). Tegoroczne motto spotkania brzmiało: Samo się nic nie zrobi, potrzebne są skuteczne projekty doskonalące kulturę HSE.

W tegorocznych warsztatach wzięło udział 43 uczestników reprezentujących zarówno firmy krajowe, jak i zagraniczne. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że po raz pierwszy wśród uczestników prawie 65% stanowili przedstawiciele kadry kierowniczej (w tym również przedstawiciele najwyższego kierownictwa). Najliczniej reprezentowana była firma SKF Polska S.A.,z Prezesem Zarządu Grzegorzem Sobieckim na czele. Firma przedstawiła kompleksowy projekt poprawy kultury bezpieczeństwa o nazwie BILA (Bezpieczeństwo I Lawina Aktywności). Omówione zostały główne elementy systemu jak np. : system motywacyjny, wnioski poprawy bezpieczeństwa, przeglądy, zarządzanie ryzykiem. Cały projekt ma wyznaczone cele i monitorowany jest przy pomocy adekwatnych wskaźników. Podczas warsztatów prezentowane były m.in. wdrożone już w zakładach pracy projekty i rozwiązania dotyczące budowania i doskonalenie kultury bezpieczeństwa pracy. Adam Sadzik z HOCHTIEF Polska, Kraków omówił rolę współpracy z podwykonawcami oraz przedstawił korzyści wynikające z takiej współpracy. Ponadto zaprezentował wyniki corocznego Tygodnia BHP. Swoje doświadczenia związane ze współpracą z podwykonawcami omówił również Tadeusz Śliz z Elektrobudowa S.A. Prezentacja dotyczyła wypadku związanego z prowadzeniem prac na wysokości u pracownika podwykonawcy. Bardzo ciekawe inicjatywy związane z promocją kultury BHP przedstawił Jarosław Szabłowski z ArcelorMittal Warszawa Sp. z o.o. Mottem organizowanych corocznie w zakładzie pracy Dni BHP jest: Zatrzymaj się, pomyśl i pracuj bezpiecznie. Omówił również przykłady stosowanej w zakładzie dodatkowej ORZ, np. przy pracach remontowych STOLARNI (MODERN STAL), instalacji nowej suwnicy (RIALEX).Podobne inicjatywy organizowane są przez KGHM Polska Miedź S.A. Oddział Huta Miedzi “Głogów”. Tomasz Ryl omówił tegoroczny Dzień Bezpieczeństwa, w ramach którego zorganizowany został festyn oraz Rajd BHP. Grzegorz Niedźwiedź z PGNiG Zielona Góra zaprezentował natomiast gotowe, wykorzystywane na co dzień rozwiązania związane przede wszystkim z rolą JSA (Analiza Bezpieczeństwa Pracy) w zakładzie pracy.

Warsztaty EVISA to nie tylko prezentacje i wykłady, to również możliwość zastosowania wiedzy w praktyce. Wzorem lat ubiegłych, również i w tym roku zorganizowany został Rajd EVISA. Uczestnicy rajdu zostali podzieleni na zespoły i wyposażeni w mapę rajdu. Zorganizowanych zostało 8 stacji tematycznych, w ramach których drużyny musiały wykazać się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale przede wszystkim umiejętnościami praktycznymi w zakresie m.in. udzielania pierwszej pomocy, ochrony przeciwpożarowej, ergonomii, audytów behawioralnych. Na uwagę zasługuje bardzo duże zaangażowanie uczestników, co prowadziło często do ciekawych rozwiązań poszczególnych zadań. „Rywalizacja” przebiegała spokojnie, a każdy z zespołów miał własną strategię. Nikogo nie opuszczał również dobry humor, szczególnie podczas prezentowania i omawiania wyników rajdu.

Swoje prezentacje przedstawili również przedstawiciele GE Power Controls Sp. z o.o., Ośrodek Doradczy “BHP od A do Z”, Kraków, Wavin Polska S.A, Opole, RED ONE, Bridgestone Poznań, Arot Polska Sp. z o.o., DNVGL Business Assurance. Ponadto w Warsztatach uczestniczyli przedstawiciele następujących firm: Gdańska Stocznia “Remontowa”, IAM IMPORT EKSPORT Sp. z o.o, Zakłady Tłuszczowe Kruszwica (BUNGE Polska), ZOTT Polska Sp. z o.o., DELL Products (Poland) Sp. z o.o., Farm Frites Poland S.A. oraz Redakcja miesięcznika Przyjaciel przy Pracy. Podsumowując, tegoroczna edycja warsztatów EVISA kładła duży nacisk na promocję projektów doskonalących kulturę HSE w zakładach pracy poprzez m.in. prezentacje ciekawych, gotowych do wdrożenia rozwiązań stosowanych w innych przedsiębiorstwach. Z rozmów z uczestnikami warsztatów, w tym stałymi uczestnikami, warsztaty EVISA wpisują się w kalendarz wydarzeń na każdy kolejny rok i stanowią formę nie tylko aktualizacji wiedzy, ale przede wszystkim wymiany doświadczeń z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa pracy. Do zobaczenia w przyszłym roku. Gdzie? Tego jeszcze nie wiemy. Jedno jest pewne, będzie bardzo ciekawie i profesjonalnie o co zadbają organizatorzy – Krystyna i Jerzy Karczewscy.