Praca z użyciem maszyn rolniczych, kontakt ze środkami ochrony roślin, paliwami, smarami powodują, że zawód rolnika jest w sposób szczególny narażony na różnego rodzaju zagrożenia. Według statystyk KRUS-u tylko w latach 2014-2015 w Polsce doszło łącznie do prawie 40 tys. różnych wypadków z udziałem rolników. I choć z roku na rok jest ich coraz mniej to liczba chorób zawodowych wzrasta. Wynika z tego zwiększona potrzeba edukowania zarówno obecnych, jak i przyszłych pracowników tego sektora w zakresie BHP.

19 kwietnia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbyło się seminarium poświęcone bezpieczeństwu pracy w sektorze rolniczym. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele uczelni, m.in. prodziekan Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu dr hab. Eugenia Czernyszewicz, prezes Studenckiego Koła Naukowego Ochrony Roślin „SKOR” – Joanna Sitarska, a także eksperci z 3M Poland i lubelskiego KRUS-u.

Tematem wydarzenia było zapobieganie wypadkom w pracy rolnika, charakterystyka głównych zagrożeń (mechanicznych, chemicznych, biologicznych) dla tego sektora oraz prezentacja programów na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

– Statystyki wykazują, że występuje tendencja spadkowa w zgłaszanych zdarzeniach wypadkowych z udziałem rolników. W skali całego kraju w 2015 roku odnotowaliśmy aż 1785 mniej wypadków (8,1 %) niż w 2014 roku. Podobnie sytuacja wygląda w województwie lubelskim, gdzie skala wypadków spadła o 3,5 %. Cały czas pracujemy na tym, by ograniczać wypadkowość m.in. prowadząc szeroko zakrojoną akcję szkoleniową dla rolników oraz członków ich rodzin – powiedział Zdzisław Antoń, Dyrektor OR KRUS w Lublinie.

Oprócz zajęć teoretycznych studenci lubelskiej uczelni mieli okazję przetestować i sprawdzić dopasowanie środków ochrony słuchu i dróg oddechowych firmy 3M, a także dowiedzieć się więcej na temat programu edukacyjnego – Akademia Rolnika.

– Rolnicy sami dostrzegają potrzebę edukacji na temat zagrożeń i sposobów ich ograniczania. W ramach uruchomionej przez 3M w 2014 roku kampanii „Chroń Swój Świat”, której celem jest promocja przestrzegania zasad bezpieczeństwa pracy, odpowiadamy na potrzebę rynku rolniczego poprzez „Akademię Rolnika”. Jest to program edukacyjny skierowany do przyszłych pracowników sektora rolniczego, gdzie uczniowie szkół rolniczych mają okazję dowiedzieć się jak podczas pracy dbać nie tylko o siebie, ale także swoich bliskich i współpracowników – powiedział dr inż. Paweł Górski z Działu Bezpieczeństwa Pracy 3M Poland

W wydarzeniu wzięło udział prawie 200 studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Patronem medialnym seminarium 3M Poland i KRUS był branżowy magazyn dotyczący BHP – Przyjaciel przy Pracy.

O firmie 3M
W ramach struktur 3M wykorzystujemy i dzielimy się odkryciami naukowymi naszej firmy, aby ulepszać codzienne życie milionów ludzi na całym świecie. Wartość sprzedaży 3M sięga ponad 30 miliardów dolarów, a 90 000 naszych pracowników efektywnie współpracuje z Klientami na całym świecie. Więcej na temat kreatywnych i odpowiadających na światowe problemy rozwiązań 3M – można przeczytać na stronie internetowej www.3M.com lub obserwując kanał firmy na Twitterze pod nazwą @3M lub @3MNewsroom.

O kampanii „Chroń Swój Świat”
Zorganizowana przez firmę 3M kampania, której celem jest zwrócenie uwagi na nasze bezpieczeństwo w pracy poprzez pokazanie, że od każdego z nas zależy także bezpieczeństwo naszych bliskich. W ramach kampanii przeprowadzono badanie pokazujące czy osoby pracujące zdają sobie z tego sprawę i czy dbają o swoich współpracowników lub partnerów. Badanie dostarczyło odpowiedzi na wiele pytań dotyczących poczucia bezpieczeństwa w pracy, odpowiedzialności za nie i przestrzegania zasad BHP przez polskich pracowników. Program jest także obecny w wybranych firmach, gdzie organizowane są warsztaty edukacyjne i konkursy z wiedzy o BHP adresowane do pracowników. Partnerem merytorycznym kampanii jest Centralny Instytut Ochrony Pracy.

O 3M w Polsce
3M Poland Sp. z o.o. jest filią koncernu Minnesota Mining and Manufacturing. W 2016 roku firma obchodzi 25-lecie istnienia na polskim rynku.
3M w Polsce posiada cztery ośrodki produkcyjne: dwa we Wrocławiu, w Janinowie k/Grodziska Mazowieckiego oraz Rabce. Zatrudnia ponad 2000 pracowników. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k/Warszawy. W czerwcu 2013 roku rozpoczęło działalność nowoczesne Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu, w którym firma prezentuje swoje technologie i rozwiązania. W 2015 r. we Wrocławiu rozpoczęło działalność operacyjną Centrum Usług Wspólnych 3M na obszar Europy, Bliskiego Wchodu i Afryki. 3M Poland oferuje ponad 10 000 produktów w ramach 5 grup biznesowych: Ochrona Zdrowia, Produkty Konsumenckie, Bezpieczeństwo i Grafika, Przemysł, Elektronika i Energetyka. Dotychczasowe inwestycje 3M w Polsce wyniosły ponad 400 mln USD. 3M od 25 lat wnosi wkład w rozwój polskiego biznesu i gospodarki, za co otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia: „Firma XX-lecia 1990-2010”, Perła Innowacji PROGRESS 2013, PremiumBrand 2014, Solidny Pracodawca 2014, Superbrand 2014/15 oraz tytuł Great Place to Work 2016

Seminarium 3M i Krus na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie
Seminarium 3M i Krus na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie (2) Seminarium 3M i Krus na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie (3) Seminarium 3M i Krus na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie (4)