rams-logoRAMS BOARDS to wielofunkcyjne, modułowe stacje informacyjne i BHP. Co oznacza nazwa RAMS?

RAMS to skrót używany w branży budowlanej w Wielkiej Brytanii, w rozwinięciu „Risk Assessment and Method Sta-tement”.


Redakcja

W Polsce odpowiednikiem są IBWR-ki, instrukcje bezpiecznego wykonania robót. RAMS Board to dosłownie tablica ze wszystkimi informacjami tego typu, czyli nośnik niezbędnych dokumentów i aktualnych informacji (m.in. IBWR, instrukcji stanowiskowe, regulamin BHP i PPOŻ, wykaz osób uprawnionych do udzielania pierwszej pomocy, ważne telefony itp.) oraz punkt dystrybucji środków ochrony indywidualnej.

rams1

Skąd pomysł na taki produkt?

Mój wspólnik, który pracuje w Londynie w branży budowlanej jako kierownik budowy, wielokrotnie zlecał wykonanie tradycyjnych tablic informacyjnych cieślom budowlanym. Tablice takie budowane są przeważnie z płyty OSB oraz drewna i malowane pędzlem. W trakcie realizacji jednego z projektów jego oczekiwania daleko odbiegały od produktu otrzymanego, za który faktura wyniosła 700 funtów – i przedstawił mi pomysł na biznes. Zrobiliśmy projekt koncepcyjny jego oczekiwań, skonsultowaliśmy go z branżą. Przeprowadziliśmy również analizę rynku i okazało się ze jest to niezły pomysł.

Zebrałem zespół osób i zabrałem się do pracy. Rok projektowania, prototypowania i przygotowania produkcji, efekt możecie Państwo ocenić.

Każda branża ma swoją specyfikę, odmienne potrzeby. Czy tablice RAMS BOARDS i ich elementy składowe można konfigurować w zależności od konkretnych potrzeb ich użytkowników?

Absolutnie tak. Nasz produkt jest nośnikiem informacji, powierzchnią, którą można ustawić w dowolnym miejscu i dowolnie zagospodarować. Duża żółta tablica, wyróżniająca się w otoczeniu, na której można umieścić odpowiednią ilość informacji dla zespołu osób.
Klient ma zadecydować co jest niezbędne w aktualnej specyfice w jego środowisku pracy. Każdy element jest tymczasowo umieszczany w obszarze tablicy, więc jest wymienialny i może być zastąpiony innym.

Wspomniał Pan o odpowiedniej ilości informacji Co się za tym kryje?

Spędziliśmy wiele czasu zastanawiając się nad tą kwestią. Kierownicy zespołów chcą mieć powierzchnie do umieszczenia informacji dla zespołu. Wielokrotnie nadmiar informacji odwraca uwagę osób docelowych – członków zespołu. Często instrukcje są wielostronicowe, a wydruki źle znoszą np. wilgoć. Jak zatem przekazać informacje aktualne, np. o niebezpieczeństwie na budowie w dzisiejszym dniu? Umieszczenie informacji na ścianie wcale nie gwarantuje, że zostanie ona przeczytana.
Kolejnym aspektem była bryła. Obiekt nie może stwarzać zagrożenia dla zespołu podczas wietrznej pogody.
Po analizach doszliśmy do kompromisu i osiągnęliśmy przestrzeń ekspozycji ok 1.5 m na 1.0 m. Biała tablica magnetyczna i przezroczyste kieszenie na dokumenty formatu A4 pozwalają na dostarczanie najświeższych instrukcji i informacji np. kadrowych, notatek zadaniowych, nawet w najbardziej wymagającym środowisku pracy.

Charakterystyczne dla branży budowlanej są trudne, często terenowe, warunki pracy, w narażeniu na zmienne czynniki atmosferyczne. Czy stacje informacyjne RAMS BOARDS są przystosowane do tych trudnych warunków?

Krótką odpowiedzią jest: tak. Tablice są stabilne wewnątrz obiektów. Jeżeli podpory są obciążone wodą – 75 litrów każda

– mogą wytrzymać podmuchy wiatru do 70 km/h. Każda podpora ma dwa miejsca kotwiące, jeżeli kotwy są zainstalowane zgodnie z założeniami projektowymi nasze tablice spełniają normy wiatrowe. Produkt może być wykorzystany jako obiekt wolnostojący, przykotwiony do podłoża, obciążony balastem (podpory można napełnić wodą) lub zawieszony na ścianie.

rams2

Budowa kultury bezpieczeństwa wśród pracowników to ważny element zapewnienia bezpiecznego środowiska pracy. Jak Wasze tablice mogą w tym pomóc?

Obecnie informacje przedstawia się „bo muszą być” – nieciekawie, gdzieś na korkowej tablicy. Nasze tablice są nośnikiem informacji podanej w ergonomiczny i estetyczny sposób. Nasze tablice są widoczne i wyróżniają się z otoczenia. Pokazują, że pracodawcy zależy na bezpieczeństwie pracowników i poważnie traktuje kulturę bezpiecznej pracy w swojej firmie. Wpływamy w ten sposób behawioralnie na załogę. Rozmiar zapewnia, że nie są przeładowane. Po krótkim czasie wszyscy wiedzą gdzie jest taka tablica, a co za tym idzie gdzie są informacje, czy np. awaryjna płukanka do oczu. Spełniają swoje zadanie.
Ważnym elementem jest biała tablica suchościeralna z napisem „DIALOG BEZPIECZEŃSTWA”. Typowy murarz czy zbrojarz niechętnie pisze e-maile lub rozmawia z bhpowcami, nawet gdy zauważy coś potencjalnie niebezpiecznego. Tablica, na której może wziąć mazak i pozostawić dla kadry krótką in-formację o niebezpieczeństwie w zasięgu jego pracy po prostu działa. Tablice RAMS Boards umożliwiają błyskawiczną aktualizację, oraz precyzyjne adresowanie informacji o czynnościach jakie są w danej chwili wykonywane na terenie budowy lub linii produkcyjnej. Pozwala to na efektywniejsze zarządzanie bezpieczeństwem przez służby BHP.

Jak długo jesteście Państwo obecni na rynku? Czym możecie się pochwalić?

Produkty RAMS Boards są dostępne na rynku od stycznia 2016 r. Jesteśmy obecni na rynku polskim, angielskim, holenderskim, niemieckim, duńskim, norweskim i malezyjskim. W Wielkiej Brytanii praktycznie wszystkie liczące się firmy budowlane są naszymi klientami. Jesteśmy jedną z nielicznych firm, która wysyła produkty wykonane z plastiku do Azji.

Jakie są zatem Państwa plany na przyszłość?

Wprowadzić nowy standard w kulturze BHP na świecie – pochodzący z Polski.