Organizatorzy tegorocznej edycji targów SAWO 2018 wraz z partnerami przygotowali specjalne wydarzenie dla przedstawicieli jednostek ratowniczo-gaśniczych i służb współpracujących – szkolenie z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych z wykorzystaniem komory ogniowej na paliwo gazowe.

Przez trzy dni trwania targów SAWO (24-26.04.2018) zgłoszeni uczestnicy przejdą bezpłatne szkolenie w jednym z najnowocześniejszych symulatorów tego typu dostępnym na rynku polskim – Fire Dragon 7000 marki Dräger. Fire Dragon 7000 jest zasilanym gazem trenażerem z 3 pomieszczeniami szkoleniowymi oraz 9 miejscami pożaru, w tym z jednym znajdującym się na dachu. System treningowy umożliwia bezpieczne i realistyczne ćwiczenia z „żywym ogniem”.

Miejsca pożaru dostępne w komorze ogniowej Dräger to symulatory: pożar schodów, pożar kuchni z wybuchem pożaru tłuszczu, pożar rozszczelnionego kołnierza lub rozdzielni elektrycznej, pożar regału, pożar łóżka, zapłon spalin, pożar ogniwa fotowoltaicznego.

Podczas treningu w trenażerze strażacy są konfrontowani z prawdziwymi płomieniami, ekstremalnym gorącem, wysoką wilgotnością, poważnie ograniczoną widocznością oraz gęstym dymem. To pozwala im ćwiczyć postępowanie w sytuacji zagrożenia tak realistycznie, jak to tylko możliwe.

Komora ogniowa oferuje wielość scenariuszy treningowych, każdy z różnym punktem przewodnim. Wyuczone mogą zostać odpowiednie nawyki gwarantujące bezpieczeństwo podczas rzeczywistej akcji gaśniczej oraz właściwy dobór taktyki gaszenia pożaru wewnątrz obiektu. Przeanalizowane zostaną zagadnienia dotyczące rozwoju pożaru oraz technik operowania prądami gaśniczymi wody. Trening w komorze ogniowej również przygotowuje strażaków do znoszenia silnego gorąca w warunkach ogniowych, a także pracy w sytuacjach stresowych związanych z działaniami w ograniczonej, zamkniętej przestrzeni.

Podczas szkolenia będzie również możliwość przetestowania systemu łączności głosowej Dräger FPS COM 7000. Ta jednostka komunikacyjna umożliwia komunikowanie się użytkowników aparatów oddechowych w trakcie akcji, z zachowaniem swobodnych rąk. Jakość głosu jest doskonała dzięki usunięciu wszelkich szumów i zakłóceń.

Z możliwości przejścia ścieżki treningowej skorzystać będzie mogło łącznie ok. 170 strażaków i młodych adeptów pożarnictwa. Za przygotowanie techniczne zadbają specjaliści z Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Do wzięcia udziału w szkoleniu obowiązuje rejestracja na stronie internetowej targów SAWO 2018.

ST-2281-2006_1000

D-942-2014_1000